SZLAKIEM TWIERDZ

SŁOWACJA - WĘGRY - RUMUNIA

 

 

RUMUNIA objazdowa

 

23.06.2024 – 01.07.2024

(dla grup dowolne terminy)

 

DZIEŃ1 Wyjazd z Łodzi o godz. 7.00.ŁDK(ul.Traugutta 25) Możliwość wsiadania po trasie MOP Wieszowa Północ na autostradzie A1 (między węzłami Zabrze Północ i Zabrze Zachód) ok. Godz.10.00. Przejazd Przez Słowację, Węgry do Rumunii – Satu Mare w późnych godzinach wieczornych, obiadokolacja , nocleg.

 

DZIEŃ 2. Satu Mare – Sapânţa – Baia Mare (ok. 290 km)

 

Po śniadaniu spotkanie z rumuńskim przewodnikiem. Wyjazd do Săpânta, gdzie odwiedzimy słynny Wesoły Cmentarz, słynący z jaskrawo kolorowych krzyży nagrobnych i naiwnych obrazów przedstawiających sceny z życia i pracy pochowanych, wiele z nich z humorystycznymi wierszykami.

 

Săpânţa –Wesoły Cmentarz Wyjazd do Baia Mare. Wycieczka piesza po Baia Mare (starym mieście ):Wieża Stefan, Dom Jana Huniadego, Zajazd pod Czarnym Orłem,Dom Lendvayów.Zakwaterowanie w Baia Mare w hotelu 3*.Obiadokolacja

 

DZIEN 3 Baia Mare - Cluj Napoca – Turda – Tg. Mureş (cca 270 km) -śniadanie. Przejazd do Cluj, nieoficjalnej stolicy Transylwanii. Panoramiczna wycieczka autokarowa, piesza i czas wolny po mieście (zespół rzeźb poświęcony Maciejowi Korwinowi – największemu i najsłynniejszemu królowi Węgier – oraz dom,w którym się urodził, katedra prawosławna i kościół katolicki św. Michała, pałac Banffy (obecnie Muzeum Sztuki), pałace „w lustrze”. Podróż do kopalni soli Turda – jednej z najbardziej poszukiwanych atrakcji turystycznych w Rumunii (kopalnia została „odrestaurowana” przy pomocy inwestycji z funduszy europejskich wynoszących sześć milionów euro i wysiłkowi zespołu architektów z Cluj w latach 2008-2010

 

 

 

 

 

 

Cluj Napoca Wyjazd w kierunku Tg, Mureş,

 

Zakwateroanie w Tg. Mureş

 

-obiadokolacja

 

 

 

DZIEŃ 4 Tg. Mures – Mediaş - Sighisoara (cca 130 km)

 

Po śniadaniu spacer po Tg. Mureş: w ramach którego którego widzimy - od zewnątrz - stare centrum miasta (Pałac Kultury i Cerkiew Greckokatolicka, Cerkiew Prawosławną, Cytadelę)

 

Salina Turda

 

 

 

 

Târgu Mureş Mediaş

 

Przejazd do Mediaş. Zwiedzanie twierdzy, której centralnym elementem jest kościół św. Małgorzaty (miejsce, w którym Stefan Batory dowiedział się, że został wybrany na króla Polski w 1575 r.).

 

Wyjazd do Sighisoary, z krótkim postojem na zdjęcia w Brateiu, wiosce romskiej.

 

Zakwaterowanie w Sighisoarze w hotelu 3*

 

Degustacja Palinki “u Teo”

 

-obiadokolacja

 

 

 

 

 

DZIEŃ 5 Sighisoara – Viscri – Rupea – Brasov Sighisoara: średniowieczna cytadela zamieszkana nieprzerwanie do dziś,często porównywana z francuską Carcassonne. Obiekt na liście UNESCO. Miejsce, w którym według niektórych źródeł urodził się Vlad Tepes, pierwowzór wojewody hrabiego Drakuli.

 

Piesza wycieczka. Zwiedzamy Kościół na Wzgórzu, Wieżę Zegarową (obecnie oddział Muzeum Historycznego).

 

Przejazd do Viscri, saksońskiej wioski odkrytej na nowo przez króla Wielkiej Brytanii Karola III, który kupił tu posiadłość. We wsi znajduje się również kościół obronny wpisany na listę UNESCO.

 

Wyjazd do Braszowa, z wizytą na trasie w chłopskiej twierdzy Rupea, zbudowanej i rozbudowanej w XIV-XVII wieku jako twierdza i schronienie dla mieszkańców wiosek w okolicy

 

Braszowa. Zakwaterowanie, obiadokolacja.

 

 

Sighisoara

 

 

 

 

 

 

 

DZI 6 Brasov – Prejmer – Bran – Sinaia (cca 120 km)

 

 

Braşov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Braşov - zwiedzamy: Czarny Kościół (największa świątynia na trasie Wiedeń – Stambuł), a od zewnątrz zobaczymy Stary Ratusz (obecnie Muzeum Historyczne), ulicę Sforii, Bramę Katarzyny .

 

Przejazd do Prejmer ze zwiedzaniem kościoła warownego. Charakterystyczny dla tego obszaru zespół składający się z ufortyfikowanej świątyniu, otoczonej murami obronnymi, w którym znajdują się niewielkie pomieszczenia (liczba 270), które służyły jako schronienie dla ludności tego obszaru podczas najazdów w średniowieczu. Znajduje się tu również unikatowy system obronny, tzw. „organ-śmierci” Obiekt wpisany na listę UNESCO. Prejmer

 

Wyjeżdżamy do Bran, gdzie zwiedzamy legendarny Biały Zamek, uważany za siedzibę Draculi - zbudowany przez Krzyżaków w pierwszej połowie wieku 13, odbudowany przez mieszkańcow Braszowa w 1377roku i położony w szczególnie malowniczym miejscu; w okresie międzywojennym była także letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii.

 

Zamek Bran

 

Po przerwie na zakupy na bazarze Bran przejazd do Sinaii z postojem w Azuga na degustację win musujących w zakladzie produkcyjnym zbudowanym za czasów króla Karola I, będącym od tego czasu dostawcą Domu Królewskiego Rumunii

 

-zakwaterowanie w hotelu 3* w Sinaia

 

- obiadokolacja

 

 

 

DZIEN 7. SINAIA – BUKARESZT (cca 120 km)

 

- Śniadanie. Zwiedzamy zamek Peleș, letnią rezydencję królów Rumunii. Wznoszona przez 40 lat (1874 – 1914) Peles to imponująca budowla w dominującym stylu niemieckiego renesansu, do budowy której z biegiem czasu przyczyniło się wielu polskich specjalistów (wynalazca Franciszek Rychnowski, architekt Zygfrid Kofszyński).

 

Zamek Peleş

 

Wyjazd do Bukaresztu. Zwiedzanie miasta z wizytą (wewnątrz) Pałacu Parlamentu – największego budynku na świecie po Pentagonie, Katedry Patriarchalnej. Pieszy spacer po Starówce bukaresztańskiej

 

 

 

ulica Stavropoleos, Bucureşti

 

-zakwaterowanie w Bukareszcie w hotel 3*

 

-obiadokolacja

 

 

 

DZIEŃ 8 BUKARESZT – COZIA – SIBIU – ALBA IULIA ( ok. 360 km)

 

Podróż do Sibiu (Sybina) przez malowniczą dolinę rzeki Olt, z postojem w Cozia, emblematycznym pomniku średniowiecznej sztuki religijnej, ufundowanym przez wojewodę Mirceę Starego - dziadka legendarnego Vlada Tepesa, który stał się pierwowzorem, na którym odwzorowuje się postać hrabiego Drakuli na podstawie.

 

Sibiu (Sybin) – była stolica kultury Europy w 2007 roku, kiedy Rumunia weszła do Unii Europejskiej. Spacer po Starym Mieście z jego 3 rynkami, zobaczymy Katedrę Ewangelicką, KatedręPrawosławną, Most Kłamców, Plac Złotników. Podziwiamy specyficzne słynne “oczy miasta”, ktore go pilnują od wieków. Czas wolny na spacery, zakupy, kawę.

 

 

Sibiu

 

 

 

Późnym popołudniem wyjazd do Alba Iulia.

 

-zakwaterowanie w Alba Iulia w hotelu 3*

 

-obiadokolacja

 

 

 

DZIEŃ 9 ALBA IULIA – HUNEDOARA – ARAD (ok. 270 km)– odjazd do Polski

 

Alba Iulia

 

Alba Iulia. Stara twierdza z początku XVIII wieku w stylu Vaubana, zbudowana na starym średniowiecznym mieście, które swoją drogą powstało z kolei na ruinach starego rzymskiego obozu, w którym stacjonował 13 legion rzymski Gemina przez cały okres panowania rzymskiego w okupowanej Dacji.

 

Po wcześnym śniadaniu zwiedzamy Sobór Koronacyjny, oglądamy z zewnątrz budynek Biblioteki Bathyaneum, w której znajduje się część słynnego Codex Aureus, katedrę rzymskokatolicką, w której oprócz grobu Jana z Hunedoary znajdują się także groby królowej Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zapolyi.

 

Przejazd do Hunedoary, gdzie zwiedzamy Zamek rodu Huniadów.

 

 

Zamek rodu Huniadów, Hunedoara

 

Z zamkiem związane jest imię Jana Huniadego, zbawiciela chrześcijańskiej Europy w 1456 roku, który zwyciężył w Belgradzie z Turkami pod wodzą Mehmeda II. Walczył wraz z królem polskim Władysławem III w bitwie pod Warną (1444), gdzie król polski, bardzo młody i niedoświadczony, stracił życie.

 

Wyjazd do Arad/Oradea. Wyjazd do Polski

 

Z zamkiem związane jest imię Jana Huniadego, zbawiciela chrześcijańskiej Europy w 1456 roku, który zwyciężył w bitwie pod Belgradem z Turkami dowodzonymi przez Mehmeda II. Walczył razem z królem polskim Władysławem III w bitwie pod Warną (1444), gdzie król polski, bardzo młody i niedoświadczony, stracił życie.

 

Rozstanie z rumuńskim przewodnikiem

 

Wyjazd do Polski.Przyjazd do Łodzi ok. północy

 

 

 

 ŚWIADCZENIA

 

CENA OBEJMUJE:

 

 

 

przejazd autokarem lub busem klasy turystycznej

 

8 noclegów: hotele **/*** pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami

 

8 śniadań i 8 obiadokolacji

 

realizację programu

 

opiekę pilota i przewodnika polskojęzycznego

 

ubezpieczenie TU EUROPA /KL, NNW/

 

 

CENA NIE OBEJMUJE:

 

obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny /TFG/ - 10 zł

 

obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy /TFP/ - 10 zł

 

Pakietu do realizacji programu - bilety wejściowe do obiektów: :Wesoly Cmentarz w Sapanta, kopalnia soli w Turdzie, kościół św. Małgorzaty w Medias, kościół na Wzgórzu w Sighisoara, Czarny kościół w Braszowie, zespół warowny w Prejmer, zamek Bran, zamek Peles, cerkiew w Cozia, Zamek rodu Huniadów

 

 

 

oraz degustacje w Sighisoara (palinca) i win musujących w Azuga,

 

  • Razem145 płatne obligatoryjnie /nie podlega rozliczeniu/

  • dopłaty do pokoju 1 osobowego (* na zapytanie)

  • wydatków własnych

 

Kwota przeznaczona na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz na Turystyczny Fundusz Pomocowy zostanie automatycznie doliczona do wartości rezerwacji (w momencie jej dokonania). Składki nie przychodem biura.

 

Kwota złotówkowa płatna w biurze, dewizy u pilota w autokarze.

 

 

 

OFERTA DEDYKOWANA TAKŻE DLA SINGLI

 

 

 

W celu rezerwacji wycieczki proszę podać następujące dane uczestników wycieczki:

 

  • DANE OSOBOWE (imiona i nazwisko, datę urodzenia),

  • DANE TELEADRESOWE (adres do korespondenci wraz z kodem pocztowym, nr telefonu)

  • TERMIN I MIEJSCE WYJAZDU.

 

Nasi konsultanci przygotują umowę i skontaktują się z Państwem w celu omówienia szczegółów.

 

UWAGA!

 

Do każdej przedstawionej oferty można dokupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji lub dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

 

 

 

 

 

Oferta zamieszczona na stronie ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.b

 

 

 

CENA ZA OSOBĘ

 

GRUPA 30 OS – 3690 ZŁ - AUTOKAR

 

GRUPA 35 OS – 3490 ZŁ - AUTOKAR

 

GRUPA 40 OS – 3390 ZŁ - AUTOKAR

 

GRUPA 45 OS – 3290 ZŁ – AUTOKAR

 

oraz TFG I TFP (2x10 zł )

 

Bilety wstępów I koszty degustacji 145 Euro