Rumunia w pigułce - program

TERMINY DOWOLNE DLA GRUP

 

 

Dzień 1.

POLSKA - RUMUNIA (Oradea)

Dojazd do Oradei w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg w Oradei w 3* hotelu
Dzień 2.
ORADEA-CLUJ NAPOCA-TÂRGU MUREȘ (ok. 270 km)
Śniadanie.
Parę godzin w Oradei - mieście secesyjnym, jedynym mieście w tej części Europy należącym do sieci miast Art Nouveau. Spacer pieszy po secesynym centrum Oradei (ok. 2,5 godz.). Zobaczymy: Twierdzę Oradea w formie pięciokąta, gdzie obecnie mieści się Instytut Sztuk Pięknych miejscowego uniwersytetu, pasaż "Czarny Orzeł" (tu się znajdowały kiedyś hotel i pierwsza miejscowa sala kinowa), Teatr Narodowy, zbudowany przez 2 austriackich architektów, którzy stworzyli setki znaczących budowli w wielu krajach Europy, Katedre Barokową, Bazylikę Księżycową (posiadającą unikatowy mechanizm zegarowy, wskazujący oprócz godzin również fazy księżyca) pomnik św.Władysława (według niektórych źródeł-założyciela miasta) i wielką synagogę.
Odjazd w kierunku Kluż-Napokinajważniejszego miasta Siedmiogrodu, nieoficjalnej stolicy tej prowincji. W Klużu jesteśmy ok, godz. 14ej.
Krótki objazd panoramiczny, spacer po mieście: dom, w którym urodził się Matia Korwin, pałac Banffy (obecnie Muzeum Sztuki), pałace "w lustrze", kolumna Karoliny, memoriał holokaustu, kościół św. Michała, stare mury obronne, bastion). Również w tym mieście w 1581 roku Stefan Batory założył kolegium jezuickie uważane za pierwszą wyższą szkołę na obecnych terenach Rumunii. Pierwszym rektorem był Polak - Jakub Wujek, autor pierwszego przekładu Biblii na język polski. Spacerujemy ulicą, gdzie dużo budynków jest związanych z osobą Batorego i jednocześnie jedną z najładniejszych ulic miasta. Czas na kawę/piwo/przekąskę
Po około 2,5 godziny wyjazd do Targu Mures
Zakwaterowanie w hotelu 3-gwiazdkowym.
Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 3.
TÂRGU MUREȘ - MEDIAS - SIGHISOARA - VISCRI - BRASOV (ok. 250km)
Po śniadaniu udajemy się do Mediaş, jednej z siedmiogrodzkich stolic wina oraz w miejscu, gdzie Stefan Batory, książę Siedmiogrodu dowiedział się, że został wybrany królem Polski (1575r) oraz przysiągł słynne Pacta Conventa (1576r.). Zegar na krzywej wieży kościoła oprócz godzin pokazuje fazy księżyca. Wśród dawnych elementów obronnych zachowały się: wieża Kamieniarzy, Wieza Forkesch, Baszta Kowali oraz piękny fragment kurtyny.
Czas na kawę/placki/świeże rogaliki.
Przejazd z Medias do Sighişoary - około 40 kilometrów. Po drodze fotoseans w cygańskim osiedlu, którego mieszkańcy wystawiają przy drodze, między innymi, miedziane urządzenia... bimbrownicze.
Zobaczymy średniowieczną cytadelę, zamieszkiwaną nieprzerwanie do dziś. Często porównywana z francuską Carcassonne znajduje się na liście UNESCO. Jest to też miejsce, gdzie według niektórych źródeł urodził się Vlad Tepes - pierwowzór wojewody hrabiego Drakuli. Podczas pieszej wycieczki zobaczymy: Wieżę Zegarową (obecnie oddział Muzeum Historycznego), Dom Wenecki, Dom pod Jeleniem, pasaż schodów, dla chętnych również Kościół na Wzgórzu - ostatni punkt obronny miasta. Jest to obiekt odznaczonym nagrodą Europa nostra" za przykładowy sposób, w który został odrestaurowany. Czas wolny na kawę i placek z rabarbarem.
Około 14:00 wyjazd do Viscri, wioski słynnej już na świecie dzięki temu, że tutaj zakupil stary wiejski dom pesaski obecny król Wielkiej Brytanii, Karol III. Spacer po wiosce, zwiedzanie kościoła obronnego - obiektu umieszczonego na liście UNESCO.
Po wizycie u króla pojedziemy dalej do Brasova.
W Brasovie zakwaterowanie w hotelu 3*, obiadokolacja.
Dzień 4.
BRASZÓW-BRAN-SYBIN (SIBIU) - ok. 200 km
Braszów to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Rumunii. Zobaczymy tu saskie centrum miasta (Plac Ratuszowy z ratuszem miejskim, gotycki Czarny Kościół - największą świątynię na trasie między Wiedniem a Stambułem, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa) oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Scheii Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią, najwęższą ulicę Rumunii - ulicę sznura. Na wzgórzach można zobaczyć pozostałości dawnych umocnień miasta.
Po ok. 2 godzinach udajemy się do Bran - tak zwanego zamku hrabiego Drakuli. Jego architektura idealnie pasuje do legend o "księciu ciemności", który podobno tu niegdyś mieszkał. Zamek został wybudowany przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIII wieku, odbudowany przez mieszkańcow Braszowa w 1377roku. Położony w szczególnie malowniczym miejscu; w okresie międzywojennym był także letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii.
Czas na zakupy i kawę w pięknym pawilonie herbacianym, gdzie królowa Maria zapraszała po południach swoich gości na kawę I pogawędkę ("bo nie ma problemu, którego nie można rozwiązać przy filiżance herbaty", jak mawiała). Tutejsza restauracja też jest jedną z bardzo niewielu, gdzie można dostać colivę - "deser" rytualny podawany z reguły na stypie lub przy wspominaniu tych, którzy odeszli z tego świata.
Nasza podróż kontunuujemy po godzinie 12:30, w kierunku Sybina, ale nie najkrótszą drogą. Zanim dojedziemy, zdobędziemy kawałek słynnej trasy transfogarskiej: dojedziemy do jeziora Bălea, zrobimy godzinną przerwę na zdjęcia i wrócimy na główną trasę. Ten "skręt" przedłuży nam podróż o około 3,5 godziny, więc w Sybinie będziemy późnym wieczorem.
W Sybinie zakwaterowanie w hotelu 3-gwiazdkowym. Obladokolacja, Nocleg
Dzień 5.
SIBIU ALBA IULIA - ORADEA (ok. 250 km)
Sibiu (Sybin) - dawny Hermannstadt - to europejska stolica kultury z 2007 roku (byl to rok przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej) oraz europejska stolica gastronomii w 2019 roku. Jedno z najlepiej ufortyfikowanych miast Transylwanii, z niezwykle dobrze zachowaną i odrestaurowaną starówką. Zwiedzanie starówki z jej trzema rynkami, Katedrą Ewangelicką, Mostem Kłamców, Katedrą Prawosławną (świątynią w stylu secesyjnym), Rynkiem Złotników. Podziwiamy też słynne oczy strychów, które czuwają od wieków nad miastem.
Przed południem udajemy się do Alba Iulia. Zwiedzanie Alba Iulii, miasta Wielkiego Zjednoczenia z 1-wszego grudnia 1916r. Stara twierdza z początku XVIII wieku w stylu Vaubana, zbudowana na starym średniowiecznym mieście, które powstało z kolei na ruinach dawnego rzymskiego obozu, w którym stacjonował 13 legion rzymski Gemina przez cały okres panowania rzymskiego w okupowanej Dacji (170 lat).
Zwiedzimy Sobór Koronacyjny, obejrzymy budynek Biblioteki Bathyaneum, w której znajduje się część słynnego Codex Aureus, budynek Principia (starą siedzibę dowódcy legionu rzymskiego - tam możemy się przebrać za rzymskich żołnierzy) katedrę rzymskokatolicką, w której oprócz grobu Jana z Hunedoary znajdują się także groby królowej Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, budynek dawnego "Babilonu" (dawne koszary austriackie nazwane tak, ponieważ oficerowie przybywali ze wszystkich części Europy podlegających wówczas Imperium Habsburgów) - obecnie Muzeum Zjednoczenia, Pałac Książąt, w którym gościły się niezliczone koronowane głów, w tym Michała Chrobrego po pierwszej unii w 1600 roku. 
A stąd już w kierunku Polski, z kolejnym noclegiem w Oradei. Turyści jeszcze mogą cieszyć się miastem, kierowcy pójdą wcześniej spać, bo czeka wszystkich droga powrotna do Polski.
Zakwaterowanie w hotelu 3*
Obiadokolacja, nocleg
TERMINY DOWOLNE DLA GRUP
W cenie:
5 noclegów ze śniadaniem (2x Oradea, 1x Targu Mures, 1x Brasov, 1x Sybin)
5 obiadokolacji
Cena nie zawiera:
Kosztów biletów wstępu do obiektów
Usług przewodnika lokalnego