Dzień 1.
WARSZAWA-BUKARESZT-PITESTI (ok. 120 km)
Przylot do Bukaresztu o godz. 17.45. Spotkanie z rumuńskim przewodnikiem. Wyjazd do Pitesti. Jest to miasto przemysłowe, stolica okręgu Arges. Produkowane są tam samochody marki Dacia, jeden z najlepiej eksportowanych produktów z Rumunii od początku istnienia fabryki (sierpień 1968 r.), a także samochody terenowe ARO. W Pitesti istniało też komunistyczne więzienie smutnej pamięci, gdzie praktykowano wychowanie przez tortury - eksperyment Pitesti, o czym Aleksander Sołżenicyn w "Archipelagu Gułag" powiedział, że było to największe barbarzyństwo XX wieku. Na terenie powiatu Arges znajdują się 2 dawne stolice Wołoszczyzny (Muntenia- prowincja na południu Rumunii) Câmpulung Musceli i Curtea de Arges.
Zakwaterowanie w Piteşti, kolacja powitalna.
Dzień 2.
PITEŞTI-CURTEA DE ARGEŞ-SIBIU (ok. 200 km)
Śniadanie. Wyjazd do Curtea de Argeş - jednej ze średniowiecznych stolic Wołoszczyzny ze słynnym kościołem klasztoru ufundowanego przez wołoskiego władcę Neagoe Basaraba. Budowa kościoła związana jest z legendą o mistrzu Manole: ten wmurował swoją żonę w jedną ze ścian świątyni, po to , aby budowa mogła zostać zakończona. Jest to wspólny temat w przestrzeni bałkańskiej, według którego u podstaw każdej wielkiej konstrukcji znajduje się jakaś ofiara. Od 1914 roku (po śmierci króla Karola I) ten kościół jest też nekropolią królów Rumunii. Odwiedzamy starą nekropolię oraz nowy kościół, w którym pochowany jest także ostatni król Rumunii - Michał (zm. 2017). W mieście znajduje się również tak zwany Kościół Hospodarski, zabytek średniowiecznej sztuki sakralnej, ufundowany przez Basaraba (założyciela państwa wołoskiego). Jeden z obrazów wnętrza przedstawia Matkę Bożą w ciąży. Fresk uważany jest za unikat w tej części Europy.
Z Curtea de Argeş udajemy się do Sibiu (Sybina), jadąc przez wyjątkowo malowniczą dolinę Rzeki Olt (Aluty). Zatrzymujemy się w klasztorze Cozia - zabytku bizantyjskim, ufundowanym pod koniec XIV wieku przez władcę Mirceę Starego - dziadka słynnego Włada Palownika - pierwowzoru hrabiego Drakuli. W klasztornym muzeum znajduje się wspaniała kolekcja ikon (z XVII i XVIII wieku)
Kontynuujemy swoją podróż do Sibiu (Hermanstadt), byłej europejskiej stolicy kultury z 2007 roku (był to rok przystąpienia Rumunii do Unii Europejskiej) oraz europejskiej stolicy gastronomii w 2019 roku. Jest to jedno z najlepiej ufortyfikowanych miast Transylwanii, z niezwykle dobrze zachowaną i odrestaurowaną starówką. Zwiedzanie starówki z jej trzema rynkami, Katedrą Ewangelicką, Mostem Kłamców, Katedrą Prawosławną (świątynią w stylu secesyjnym...), Rynkiem Złotników... Podziwiamy też słynne "oczy" strychów, które czuwają od wieków nad miastem.
Obiadokolacja, nocleg w Sibiu.
Dzień 3.
SIBIU-ALBA IULIA-CLUJ NAPOCA (ok. 180 km)
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Alba Iulia, miasta Wielkiego Zjednoczenia. Obejrzymy starą twierdzę z początku XVIII wieku w stylu Vaubana, zbudowaną na starym średniowiecznym mieście, które powstało z kolei na ruinach dawnego rzymskiego obozu, w którym stacjonował 13. legion rzymski Gemina przez cały okres panowania rzymskiego w okupowanej Dacji. Zwiedzamy Sobór Koronacyjny, obejrzymy budynek Biblioteki Bathyaneum, (w której znajduje się część słynnego Codex Aureus), katedrę rzymskokatolicką, w której oprócz grobu Jana z Hunedoary znajdują się także groby królowej Izabeli Jagiellonki i jej syna Jana Zygmunta Zapolyi. Czas wolny (ok. 1 godz.).
Wyjazd do Cluj Napoca - najważniejszego miasta Siedmiogrodu, nieoficjalnej stolicy tej prowincji. Spacer po mieście, zobaczymy: dom, w którym urodził się Matia Corvin, pałac Banffy (obecnie Muzeum Sztuki), pałace "w lustrze", kościół św. Michała, stare mury obronne, bastion, Również w tym mieście w 1581 roku Stefan Batory założył kolegium jezuickie uważane za pierwszą wyższą szkołę na terenach obecnej Rumunii. Pierwszym rektorem był Polak - Jakub Wujek, autor pierwszego przekładu Biblii na Język polski.
Dzień 4.
CLUJ-TURDA-SIGHISOARA-BRASOV (ok. 270 km)
Śniadanie. Wyjazd do Turda, gdzie zwiedzimy słynną kopalnię soli - jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Rumunii. Kopalnia została odrestaurowana dzięki inwestycji z funduszy europejskich oraz wysiłkowi zespołu architektów z Cluj-Napoki w latach 2008 - 2010. Jedziemy dalej do Sighişoary - średniowiecznej cytadeli, zamieszkiwanej nieprzerwanie do dziś, często porównywanej z francuską Carcassonne. Obiekt znajduje się na liście UNESCO. Jest to miejsce, w którym według niektórych źródeł urodził się Vlad Tepes - pierwowzór wojewody hrabiego Drakuli. Podczas pieszej wycieczki Zwiedzimy Kościół na Wzgórzu i Wieżę Zegarową (obecnie oddział Muzeum Historycznego).
Udajemy się do Braşowa (dawnego Kronnstadt) z objazdem przez Harman, gdzie znajduje się stary zespół obronny (kościół ma grube mury obronne, w których na czas oblężeń i odbudowy wsi po wojnie były wykonane pomieszczenia mieszkalne dla mieszkańców okolicznych wsi). Na trasie zatrzymamy się, aby zrobić zdjęcie i popodziwiać twierdzę chłopską Rupea.
Dojazd do Braşova w godzinach wieczornych.
Zakwaterowanie w hotelu 3*. Obiadokolacja. Dla chętnych nocny spacer po lokalnej starówce.
Dzień 5.
CLUJ-TURDA-SIGHISOARA- BRASOV (ok. 270 km)
Śniadanie. Spacer po Braşowie - dawnym Kronnstadt. Jest to jedno z najpiękniejszych i najlepiej ufortyfikowanych miast Transylwanii. Zwiedzimy: Muzeum Pierwszej Szkoły Rumuńskiej w Schei, zobaczymy Bramę Katarzyny, Bramę Schei, synagogę, Ulicę Sznura - najwęższą ulice Rumunii, rynek i Czarny Kościół - największą świątynię między Wiedniem a Stambulem.
Pojedziemy do Bran, gdzie zwiedzimy legendarny Biały Zamek, uważany za siedzibę Drakuli - zbudowany przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIII wieku, odbudowany w 1377r. przez mieszkańcow Braszowa. Zamek położony jest w szczególnie malowniczym miejscu, w okresie międzywojennym był także letnią rezydencją rumuńskiej królowej Marii. Trochę czasu na zakupy i kawę w pięknym pawilonie herbacianym, gdzie Królowa Maria zapraszała swoich gości po południu na kawę i pogawędkę (bo nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać przy filizance herbaty", jak mawiała). Tutejsza restauracja to takze jedno z nielicznych miejsc, w których można dostać colive - rytualny deser podawany zwykle na stypach żałobnych organizowanych bezpośrednio po czyjejś śmierci lub na nabożeństwach ku pamięci tym, którzy odeszli z tego świata.
Odjazd w kierunku Sinaia, "perły Karpat", urokliwego górskiego kurortu położonego u podnóża gór Bucegi, w którym znajduje się zamek Peles, letnia rezydencja krółów Rumunii. Wznoszona przez 40 lat (1874-1914) Peles to imponująca budowla w dominującym stylu niemieckiego renesansu, do budowy której z biegiem czasu przyczyniło się wielu polskich specjalistów (wynalazca Franciszek Rychnawski, architekt Zygfryd Kofszyński). Na przełomie wieków XIX-XX cała rumuńska arystokracja starała się zbudować dom letniskowy w okolicy rezydencji królewskiej. Przed zwiedzaniem zamku, specjalny obiad w restauracji myśliwskiej usytuowanej niedaleko zamku. Po zwiedzaniu zamku i parku, wyjazd do Bukaresztu.
Zakwaterowanie w Bukareszcie w hotelu 3*. Lekka kolacja.
Dzień 6.
BUKARESZT
Śniadanie. Panoramiczny objazd miasta. Zwiedzamy Pałac Parlamentu (największy budynek świata po Pentagonie) Atheneum Rumuńskie (jest to siedziba Filharmonii Bukaresztańskiej, w której odbywają się najważniejsze koncerty prestiżowego festiwalu muzycznego im. George Enescu. Budynek autorstwa francuskiego architekta Alberta Gallerona swoim wyglądem przypomina Operę Garniera w Paryżu. Długi spacer pieszo, ze zwiedzaniem starówki miasta, słynnej dzięki licznym restauracjom, pubom i kawiarniom, ale także imponującym siedzibom różnych banków (w tym Banku Narodowego, gdzie trafiła na przechowywanie część polskiego złota, które przyjechało tu zaraz po wybuchu II Wojny Światowej), czy słynnej już księgarni "Carturesti-Carousel"), Katedry Patriarchalnej itp. Czas wolny.
Wieczorna uroczysta kolacja w Carul cu Bere - chyba najsłynniejszej restauracji w Rumunii, będącej dziełem polskiego architekta Zygfryda Kofszyńskiego.
Dzień 7.
Śniadanie. Czas wolny.
O godzinie 12:00 odjazd na lotnisko.
14:20-wylot do Warszawy
15:05 czasu lokalnego przylot do Warszawy
Cena zawiera:
-transport autokarem 4*
-6 noclegów z obiadokolacją (w tym uroczysta kolacja w Bukareszcie w restauracji Carul cu Bere i kolacja powitalna w hotelu w Piteşti. Obiad w Sinaia - restauracja myśliwska)