Rumunia - kraina cudów

TERMINY DOWOLNE DLA GRUP!
Dzień 1.
POLSKA-ORADEA
Przyjazd do Oradei poźno wieczorem. Zakwaterowanie w hotelu 3*. Kolacja
Dzień 2.
ORADEA-CLUJ NAPOCA-BISTRITA (280 km)
Śniadanie. Oradea to miasto założone według niektórych źródeł przez samego św. Władysława, ze swoimi perłami architektury w stylu Art Nouveau (notabene, Oradea jest tez jedynym miastem w tej części Europy, które należy do sieci miast secesyjnych, tu też znajduje się muzeum poświęcone sztuce, która podkreśliła przejście do XX wieku) Spacer pieszy, podczas którego zobaczymy: Muzeum Krainy Kriszów, Twierdzę Oradea - w kształcie pięciokąta, w chwili obecnej jest ona siedzibą tutejszego Instytutu Sztuk Pięknych lokalnego Uniwersytetu, pasaż "Czarnego Orła" - pierwszy wielofunkcyjny budynek na terenie dzisiejszej Rumunii, budowany w okresie 1907- 1908, działało tu także kino, Teatr Państwowy - zbudowany przez 2 znanych austriackich architektów, autorów dziesiątek podobnych budowli w całej Europie; Kościół z księżycem - którego zegar wskazuje równiez fazy księżyca, plac Unirii z pomnikiem króla Ferdynanda, synagogę neologiczną (1890). 
Czas wolny na kawę.
Kontynuujemy dzień, kierując się w stronę Cluj Napoca, nieoficjalnej stolicy Transylwanii. Zwiedzimy: dom, w którym urodził się Maciej Korwin, ulica "w lustrze", kościół św. Michała, katedra prawosławna, grupa rzeźb poświęcona Maciejowi Korwinowi - największemu królowi Węgier, mury obronne z basztą. Miasto, w którym Stefan Batory, książę Siedmiogrodu i król Polski, założył kolegium jezuickie uważane za pierwszą wyższą szkołę na obecnych terenach Rumunii. Pierwszym rektorem uniwersytetu został zakonnik Jakub Wujek, autor pierwszego przekładu Biblii na język polski
Jedziemy dalej do Bistrity, jednego z miast, które według jednej z teorii dotyczących genezy niemieckiej lub słowiańskiej nazwy prowincji (Siebenbürger/Siedmiogród - kraina 7 miast) stanowi trzon tego obszaru.
Bistrita to średniowieczne miasto z silnymi wpływani germańskimi, prawdziwa domena Draculi i miejsce, w którym bohater Brama Stokera, Jonathan Harker, miał spędzić noc zanim dotari do Zamku Draculi. Widzimy reformowany kościół z najwyższą wieżą kościelną w Siedmiogrodzie (75 m), spacerujemy po deptaku.
Zakwaterowanie w Bistricie w hotelu 3*
Obiadokolacja.
Nocleg.
Dzień 3.
BISTRITA-VAMA-MOLDOVITA-CACICA-VORONET-GURA HUMORULUI-FALTICENI (260 KM)
Wyjazd do Bukowiny - "Kraju Górnego" z niepowtarzalnymi malowanymi monastyrami należącymi do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przejeździe po "krainie Drakuli" (pięknie przedstawionej w powieści Brama Stockera "Dracula") przełęczą Tihuţa docieramy do Bukowiny. Pierwszy przystanek: wieš Vama, gdzie odwiedzimy pracownię pisanek pani Letitii Orsivschi.
Z Vamy wyruszamy do monastyru Moldovita (wpisanego na listę UNESCO)-symfonii w fioletowo-czerwonym kolorze i skarbu sztuki średniowiecznej. Monastyr, odbudowany w 1532 roku, ma piękne ikony i freski zewnętrzne przedstawiające oblężenie Konstantynopola przez Persów i Awarów.
Udajemy się do Kacicy, jednej z polskich wsi założonych przez osadników, którzy przybyli tu w połowie XIII wieku z okolic kopalń soli Bochnia i Wieliczka (pod Krakowern) na zaproszenie cesarzowej Austrii. Zwiedzamy kopalnię soli i bazylikę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, której papież Jan Pawel Il nadał rangę "bazyliki minor" w środku znajduje się kopia słynnej Częstochowskiej Czarnej Madonny.
Ostatnim obiektem dnia jest klejnot (jeden z wielu) Bukowiny: monastyr Woronet, jedna z najcenniejszych fundacji Stefana Wielkiego (1457-1504). Kościół wzniesiono w 1488 roku w zaledwie 3 miesiące i 3 tygodnie, co jest rekordem, jak na tamte czasy. Kościół klasztorny nazywany jest także "Kapilicą Sykstyńską Wschodu", której fresk "Sąd Ostateczny" słynie z dominującego koloru niebieskiego, którego skład chemiczny pozostaje nieznany nawet po prawie 600 latach. Wraz z siedmioma innymi kościołami z północy Mołdawii (Arbore, Pätrauti, Moldovita, Probota, "Sf. loan cel Nou" z Suceava, Sucevita i Humor) Voroneţul znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, w grupie malowane cerkwie z północy Mołdawii.
Zakwaterowanie w Gura Humorulu / Fălticeni w hotelu 3*. Obiadokolacja, do której dostaniemy lokalną nalewkę afinata (napój alkoholowy pędzony z tzuiki /alkoholu i czarnych porzeczek).
Dzień 4.
GURA HUMORULUI-TARPESTI-NEMAT AGAPIA-LACU ROSU - (200 KM)
Śniadanie. Przejazd po okolicznych wioskach Mołdawii, przerwa w wiosce Tarpesti, przy muzeum Dom Nicolae Popa, postaci rumuńskiej sztuki naiwnej, twórcy popularnych masek. Urodzony w 1919r, zgromadził znaczną liczbę masek, dzieł sztuki tradycyjnej, malarstwa ludowego, rzeźb w kamieniu i drewnie.
Kontynuujemy trasę i zwiedzamy twierdzę Neamt, jedną z najbardziej imponujących średniowiecznych twierdz w Rumunii. Twierdza była częścią systemu fortyfikacji zbudowanych w Mołdawii pod koniec XIV wieku w celu obrony przed Turkami. Ta elegancka i imponująca twierdza została zbudowana za czasów Piotra i została ufortyfikowana w XV wieku przez Stefana Wielkiego, który nakazał podwyższenie murów twierdzy o okolo 6-7 m oraz zwężenie blanków i okien, przez które obrońcy twierdzy mogli monitorować i atakować wrogów.
Z tym miejscem związana jest też akcja opowiadania Costache Negruzzi "Sobieski i Rumuni" (chodzi oczywiście o Jana III Sobieskiego, zbawiciela Wiednia z 1683).
Kontynuujemy trasę do Agapi, mijając „Srebrny Las" ze słynnym rezerwatem żubrów. Odwiedzamy monastyr Agapia, prawdziwy "zakątek nieba", duży kompleks klasztorny (mieszka tu ponad 300 mniszek). Można zobaczyć centralną świątynię ze wspaniałymi obrazami wykonanymi przez Nicolae Grigorescu, gdy miał zaledwie 20 lat, muzeum klasztorne, warsztat dywanów, ewentualnie, jeśli pozwoli czas, również żywe muzeum. Późnym wieczorem docieramy do Lacul Rosu (Czerwonego Jeziora), po przejechaniu 8 km Wąwozem Bicaz. Jezioro powstało około 1838 roku w wyniku trzęsienia ziemi, po którym nastąpiło osunięcie się zierni. Nazwa jeziora związana jest z szeregiem legend, w większości smutnych, opowiadających o śmierci wieśniaków zabitych przet zawalone zbocze góry po trzęsieniu ziemi.
Zakwaterowanie przy Czerwonym Jeziorze. Typowa obiadokolacja z węgierskimi specjałami.
Dzień 5.
LACUL ROSU-PREJMER-BRAN-BRASOV (240 KM)
Śniadanie. Odjazd w kierunku Brasova. Zatrzymujemy się w Prejmerze na zwiedzanie kościoła warownego (obiekt na liście UNESCO). Zespół warowny z wieku XIII ze słynnymi tak zwanymi "organami śmierci" i murami obronnymi wysokimi na 15 metrów i grubymi na 10 metrów, w których znajduje się 270 pomieszczeń, w których podczas napadów chroniła się miejscowa ludność. Przejazd do Bran - zamku Draculi - twierdzy zbudowanej przez Krzyżaków w pierwszej połowie XIII wieku, przebudowanej przez mieszkańców Braszowa w 1377r. Twierdza przechodziła przez różne ręce, a w 1920 r. została podarowana królowej Marii przez mieszkańców Braszowa.
Czas wolny na zakupy i ewentualnie kawę w pięknym Pawilonie Herbacianym, gdzie Królowa zapraszała swoich gości na tradycyjną popołudniową herbatkę, "bo nie ma problemu, którego nie da się rozwiązać przy filiżance herbaty", jak mawiała. Również tutaj jest jedno z nielicznych miejsc, w których można zamówić colivę, rytualny deser podawany zwykle po pogrzebach lub na nabożeństwach żałobnych dla tych, którzy odeszli z tego świata.
Przyjazd do Braszowa (dawniej - Kronstad). Braszów to miasto krzyżackie położone jest u podnóża Karpat, jako południowa brama Siedmiogrodu. Zwiedzanie miasta, zobaczymy Czarny Kościół (największy gotycki kościół między Stambułem a Wiedniem), stare fortyfikacje, Czarno-Białą Wieżę, Rynek, Bramę Katarzyny i kościół św. Mikołaja.
Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Braszowie.
Dzień 6.
BRASOV-SINAIA-BUCURESTI
Śniadanie. Rano przeprawa przez Karpaty, wyjazd na Sinaię, jeden z najpiękniejszych kurortów klimatycznych, nazywany Perłą Karpat. Odwiedzamy bajeczny zamek Peles, dawną rezydencję rodziny królewskiej, w której znajduje się m.in. kolekcja broni i zbroi, unikatowa w swoim bogactwie i różnorodności. Wznoszony przez 40 lat (1874-1914) Peles to imponująca budowla w stylu dominującym niemieckiego renesansu, do budowy której z czasem przyczyniło się wielu polskich specjalistów (wynalazca Franciszek Rychnowski, architekt Zygfrid Kofszyński).
Jedziemy dalej do Bukaresztu tak zwanym Traktem Królewskim. Panoramiczny objazd stolicy, miasta paradoksalnego, usytuowanego między przeszłością a nowoczesnością. Zwiedzanie wnętrza faraonicznego Pałacu Parlamentu wybudowanego w latach 1984-1989, największego budynku w Europie i drugiego co do wielkości na świecie po Pentagonie, najbardziej kontrowersyjnego pomnika stolicy Rumunii. Wystrój wnętrz, wykonany z marmuru, drewna rzeźbionego w rzadkich esencjach i brązu, jest unikalny na skalę światową. Spacer po starym historycznym centrum. Wyjątkowa kolacja w Caru cu Bere, symbolicznym budynku miasta, który zawdzięczamy polskiemu architektowi Zygfrydowi Kofszyńskiemu budynek nieśmiertelnie zachowuje stary duch Bukaresztu z końca XIX wieku.
Nocleg w Bukareszcie, w hotelu 3*
Dzień 7.
BUKARESZT-CURTEA DE ARGES-SIBIU (300 KM)
Śniadanie. Wyjazd do Curtea de Arges, dawnej stolicy Rumunii, prawdziwego muzeum na wolnym powietrzu rumuńskiej sztuki feudalnej. Zwiedzanie Kościoła Episkopalnego, arcydzieła architektury sakralnej XVI wieku i nekropolii królów Rumunii z 1914 roku. Przejazd do Sibiu (Sybina) - jednego z najstarszych miast Transylwanii (dawniej Hermannstadt) - założonego przez osadników niemieckich, dawnej stolicy kultury Europy z 2007r. (roku przyjęcia Rumunii do Unii Europejskiej) i gastronomicznej stolicy Europy z 2019r. Pieszy spacer po Starym Mieście z trzema rynkami, zobaczymy Katedrę Ewangelicką, Katedrę Prawosławną, Most Kłamców, Plac Złotników. Czas wolny na spacery, zakupy.
Zakwaterowanie w hotelu 3*. Obiadokolacja.
Dzień 8.
SIBIU-BIERTAN-SIGHISOARA-TARGU MURES
Śniadanie. Wyjazd do serca Siedmiogrodu przez saskie wioski, Po drodze odwiedzamy warowny kościół w Biertanie (wpisany na listę UNESCO), jedną z najpiękniejszych twierdz w Rumunii, w stylu gotyckim i renesansowym. Jedyny kościół otoczony 3 murami obronnymi. Mechanizm zamykający zakrystię, wyposażony w 19 zarnków, dzieło saskich rzemieślników z 1515 roku, zdobył nagrodę na wielkiej Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 roku.
Przyjazd do Sighisoary - kolejnego obiektu na liście UNESCO, jedynej w Europie średniowiecznej cytadeli zamieszkanej nieprzerwanie od średniowiecza do współczesności. Pieszy spacer po cytadeli, uznawanej na świecie jako miejsce narodzin hrabiego Draculi: Wieża Zegarowa, Dom Wenecki (z wieku XVI - wyczerpujący swój urok z weneckiego stylu gotyckiego) Dom Włada Palownika (wydaje się być najstarszym kamiennym budynkiem cywilnym w mieście), Dom pod Jeleniem (nazwany tak ze względu na głowę jelenia przymocowaną do narożnika budynku; jest to budynek charakterystyczny dla renesansowej Transylwanii, pochodzący z XVI wieku). Czas wolny na kawę i ciasto rabarbarowe, specjalność tej okolicy.
Około południa wyruszamy do Târgu Mureş, Spacer po eleganckim centrum miasta, znanym ze swojej architektury: Pałac Kultury, Katedra Prawosławna, Katedra Greckokatolicka ze świętymi w strelichach więziennych, Biblioteka Teleki-Bolyai, Cytadela.
Zakwaterowanie w Targu Mures w hotelu 3*. Uroczysta obiadokolacja
Dzień 9.
WYJAZD DO POLSKI via CLUJ-ZALAU-BORS
Cena zawiera: 7 noclegów w hotelach 3*
7 obiadokolacji
Cena nie zawiera:
-kosztów mini baru etc. w hotelach.
-opłat foto/wideo
-wydatków osobistych
-usług przewodnika polskojęzycznego
-napiwku dla kierowcy
MOŻLIWOŚĆ PRZEDŁUŻENIA PROGRAMU O DELTĘ DUNAJU
Dzień 9+1.
BUKARESZT CAPIDA VA-NICULITEL-MANASTIREA COCOS-TULCZA (ok. 350km)
Śniadanie. Wyjeżdżamy w kierunku Delty. Z Capidavy kierujemy się w stronę monastyru Cocos (Koguta). Powstał na terenie gminy Niculitel w 1833 r., w miejscu, gdzie w drugiej połowie XVII wieku istniała pustelnia. Nazwa pochodzi od Dealul Cocosului (Koguciego Wzgórza). Założycielem monastyru był archimandryta Visarion, Rumun z okolic Făgăraş, po siedmioletnim pobycie w monastyrach na Górze Athos. Ziemia została odkupiona od muzułmańskiej rodziny. W 1910 r. rozebrano stary kościół i rozpoczęto budowę obecnego miejsca kultu, które prowadzono w latach 1911-1913 według planów architekta Toma Dobrescu. W cerkwi znajdują się relikwie czterech męczenników Chrystusa: Zoticosa, Attalosa, Kamasisa i Philipposa, odkryte na nekropolii Niculitel. Wewnętrzny dziedziniec zachwyca tzw. celami tureckimi (przypominają one raczej układ pomieszczeń w karawanseraju).
Kilka kilometrów dalej Niculiţel ze swoim paleochrześcijańskim pomnikiem: jedynym pogańskim grobowcem, w którym zachowały się szczątki chrześcijańskich świętych (Zotikos, Attalos, Kamasios Phillippos). 50 lat temu bazylika Niculitel została całkowicie zasypana ziemią na skrzyżowaniu dróg na terenie gminy. Ulewne deszcze w 1971 roku odsłoniły zakopaną przez wieki kopułę krypty męczenników. Pierwszy budynek ochronny został ukończony w 1994 roku, a w latach 2014-2016 został odrestaurowany. W tej chwili jest tu nowoczesne, niezwykle ciekawe i cywilizowane muzeum.
Kontynuujemy naszą drogę do Tulczy, bramy do cudownej Delty Dunaju, miasta położonego podobnie jak Rzym, ale i mołdawskie Jassy - na siedmiu wzgórzach. Nie mniej niż 17 mniejszości etnicznych i religijnych pracuje i świętuje razem w Tulczy. Kierujemy się prosto do Muzeum Delty Dunaju.
Zakwaterowanie w Tulcea w hotelu 3*. Obiadokolacja.
Po obiedzie miasto można zwiedzać na piechotę za nowymi blokami wciąż znajduje się wiele zabytkowych budynków, niektóre pięknie odrestaurowane, inne w trakcie realizacji remontu, Jeszcze inne w zaawansowanej ruinie.
Dzień 9+2.
TULCEA-MURIGHIOL-SULINA/LETEA - TULCEA (ok. 90 km)
Śniadanie. Przejazd do Murighiol, największej gminy w Rumunii: 84 046 hektarów, z czego 792 ha znajduje się w obrębie miasta, a pozostałe 83 254 ha poza miastem, z czego większość obejmuje rozległe obszary Delty Dunaju. Tutaj opuszczamy autokar i wsiadamy do 15-osobowych łodzi motorowych kontynuując podróż do Suliny, najbardziej wysuniętego na wschód punktu Rumunii, niegdyś lśniącego kosmopolitycznego portu. Zwiedzamy muzeum, stary kościół, stary cmentarz znany z miejsca pochówku ludzi wszystkich wyznań, malowniczą plażę Suliny. Kontynuujemy podróż na wodzie do starej latarni morskiej Sulina.
Obiad w lokalnej restauracji. Wypłyniemy na Morze Czarne przez Zatokę Musura, najmłodszy ląd Rumunii i Europy. W drodze powrotnej do Murighiol przejeżdżamy przez szereg jezior słynących z bogactwa fauny i flory, gdzie przy odrobinie szczęścia podziwiamy również słynne kolonie pelikanów.
Kolacja.
Dzień 9+3.
TULCEA-BABADAG-CONSTANTA-BUCURESTI (ok. 400 km)
Śniadanie. Wyjeżdżamy do Konstancy, z krótkim postojem w Babadag (tak, w tym Babadag od Andrzeja Stasiuka): niegdyś najważniejszym mieście Dobrudży, z wieloetniczną populacją, początkowo zdominowaną przez muzułmanów (Turkow i Tatarów). Zwiedzamy meczet Ali Gazi Pasha (meczet Babadag), znajdujący się w centrum miasta, historyczny i sakralny zabytek architektury, pochodzący z XVII wieku. Jest to drugie najstarsze muzułmańskie miejsce kultu w Rumunii, po meczecie Esmahan Sultan w Mangalii.
Wyjeżdzamy do Konstancy, obecnej stolicy rumuńskiej Dobrudży (prowincja o tej nazwie istnieje również w Bułgarii) z małym objazdem do Enisala, gdzie podziwiamy średniowieczną fortecę zbudowaną pod koniec XIII wieku przez ważnych kupców bizantyjskich, a później przez Genueńczyków, w celach wojskowych. Constanţa jest jednym z najstarszych wzmiankowanych miast na terenie Rumunii. Pierwsze wzmiankowanie w dokumentach pochodzi z 657p.n.e. kiedy to na miejscu obecnego półwyspu (a tuż pod dzisiejszymi wodami, obok Kasyna) powstała grecka kolonia, zwana Tomis. Miejscowość została podbita przez Rzymian w 71 roku p.n.e., i przemianowany na Constantiana - na cześć siostry cesarza Konstantyna Wielkiego. Po wojnie o niepodległość (1877-1878), kiedy Dobrudża stała się częścią Rumunii, Konstanca stała się się głównym portem państwa. Tutaj mamy kolejny przykład wielokulturowości. Podczas spaceru mamy okazję podziwiać na powierzchni zaledwie kilkuset metrów kwadratowych: Meczet Karola I, Sobór Prawosławny, Synagogę, Katedrę.
Czas wolny do dyspozycji turystów. Wyjazd do Bukaresztu późnym popołudniem. 
Przyjazd do Bukaresztu w godzinach wieczornych. 
Zakwaterowanie w hotelu 3*. Obiadokolacja.
W cenie:
2 noclegi w Tulcea w hotel 3*
2 śniadania 1 kolację w Bukareszcie
1 kolacja w Sulinie
Wycieczka łodzią do Suliny oraz po obszarze jezior
1 obiad w Sulinie
Opłata za zwiedzanie Rezerwatu Biosfery Delty Dunaju (ARBDD)
1 nocleg w Bukareszcie w hotel 3*