KRAJE BAŁTYCKIE I ICH STOLICE

 

Kraje Bałtyckie 
i ich 3 stolice 


Termin


 18.07.2022 – 27.07.2022 I dzień - 18.07 - Suwałki – 680-km 

  Wyjazd z Bielska-Biała 6.00, Katowice 7.30, Częstochowa 9.00,
Łódź 11.00, Warszawa 13.30, do uzgodnienia z inym miasta na trasie. 
 Przyjazd do Tykocina – uroczego podlaskiego miasteczka z brukowanymi uliczkami tradycyjną zabudową, zwiedzanie zamku i synagogi – z zewnątrz. 
  Dalsza podróż do w Suchowoli miejsca urodzenia ks. Jerzego Popiełuszki oraz do Geograficzny Środka Europy, Krzyż Papieski na pamiątkę pobytu Jana Pawła II na Podlasiu w 1991 roku. 
Przyjazd na obiadokolację i nocleg w okolice Suwałk.
  
II dzień - 19.07 LITWA : Druskienniki, Park Grutas, Troki – Wilno - 230-km
  Śniadanie, wyjazd na Litwę do Druskiennik– spacer po największym i najnowocześniejszym litewskim uzdrowisku popularnym również wśród Polaków, następnie zwiedzanie Parku Grūtas – z plenerową ekspozycją reliktów epoki sowieckiej m.in. rzeźby pomnikowe przedstawiające rosyjskich przywódców, wieże strażnicze, fragmenty łagrów i inne szczegóły przypominające Sybir. Dalsza podróż do Trok – spacer koło położonego na jeziorze Zamku Witolda, rejs statkiem wokół zamku z możliwością degustacji litewskich kibinów. 
Przejazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg

 

 

III dzień - 20.07 LITWA : Wilno - Dyneburg (Łotwa) - 220-km

 

  Śniadanie, zwiedzanie Wilna z lokalnym przewodnikiem : Ostra Brama, Klasztor Bazylianów i Cela Konrada, Sobór Św. Ducha, kościół Św. Teresy i Św. Kazimierza, Plac Ratuszowy, Katedra Wileńska z kaplicą Św. Kazimierza i grobami królewskimi, Uniwersytet z kościołem Św. Jana i Alumnat, Muzeum Adama Mickiewicza, Baszta Giedymina. Dalsza podróż na Łotwę. Przyjazd do Dyneburga, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.


 

 

IV dzień - 21.07 ŁOTWA : Aglona, Rzeczyca, Tartu ( Estonia) - 390-km

 

  Śniadanie, wyjazd do największego na Łotwie sanktuarium maryjnego w Aglonie, nazywanego „Łotewską Częstochową”. Przyjazd do Rzeczycy (Rezekne) – miasta wielu kultur z imponującą Katedrą Najświętszego Serca Jezusowego, świątynią ewangelicką, prawosławną cerkwią Narodzenia Matki Bożej, Cerkwią Staroobrzędowców pod wezwaniem świętego Mikołaja, urokliwą, drewnianą Zieloną Synagogą. Przejazd do miejscowości turystycznej Alukśne lub Voru – krótki wypoczynek nad jeziorem. 
Przyjazd do Estonii do Tartu, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
V dzień - 22.07 ESTONIA : Tallin, wodospad Jagala – Tartu - 430km

Śniadanie, wcześnie rano wyjazd do Tallina - "Florencji Północy", zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem: Wzgórze Katedralne Toompea z wysmukłą Wieżą Hermana, Rynek ze średniowieczną zabudową i Ratuszem z XIV w., cerkiew św. Mikołaja, Kościół św. Olafa, kościół św. Ducha z XIV w., Katedra Luterańska, średniowieczna twierdza z Grubą Margaritą - basztą z Muzeum Morskim, Pałac Kadriord, system fortyfikacji miejskich wraz z średniowieczną wieżą "Kiek in de Kok", w której znajdują się liczne eksponaty wojenne, czas wolny na Starówce. Wyjazd w drogę powrotną do Tartu, na trasie postój przy najwyższym estońskim wodospadzie Jägala zwanym „Estońską Niagarą” położonym w Parku Narodowym Lahemaa. Powrót do Tartu na obiadokolację i nocleg.

 

 

 

 

 

VI dzień - 23.07 ESTONIA :Tartu, Cesis, Turiada, Gauja, Sigulda – Ryga 280-km
   Śniadanie, zwiedzanie Tartu kulturalnej „stolicy Estonii” i ośrodka akademickiego - Plac ratuszowy z „Krzywym Domem z Tartu”, ulica Ruutli ze słynną fontanną, słynny Uniwersytet Dorpacki, którego absolwentami byli m.in.: Tytus Chałubiński, Prezydent RP Władysław Raczkiewicz. Wyjazd do Rygi, na trasie zwiedzanie: Cesis - miasto z najlepiej zachowanym na Łotwie zamkiem rycerskim, siedzibą Wielkich Mistrzów oraz polskich starostów, główny kościół Zakonu Kawalerów Mieczowych z grobami wielu mistrzów krzyżackich (obecnie protestancki). Dalsza podróż do Turiady zwiedzanie zamku górującego nad doliną rzeki Gauja, a następnie do Siguldy - miejscowości letniskowa na skraju łotewskiego Parku Narodowego Gauja – tzw. „Szwajcarii Łotewskiej”, nad wąwozem rzeki Gauja, pozostałości zamku Zakonu Kawalerów Mieczowych.
    Zakwaterowanie w hotelu w Rydze, obiadokolacja, nocleg.VII dzień - 24.07 ŁOTWA : Ryga, Jurmała – Ryga - 90-km
   Śniadanie, zwiedzanie Rygi z lokalnym przewodnikiem: spacer po Starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, malownicze kamieniczki (m.in. Trzech Braci, Dom Kotów), fortyfikacje miejskie z basztami: Prochową, Szwedzką, Zamek Ryski, rezydencja polskich namiestników, Katedra z XIII wieku, kościół św. Jakuba i św. Piotra (panorama miasta z jego strzelistej wieży). Przejazd do Jurmały - najsłynniejszego łotewskiego uzdrowiska i kąpieliska nad Morzem Bałtyckim. Powrót do hotelu w Rydze, obiadokolacja, nocleg. 

 

 

VIII dzień - 25.07 ŁOTWA : przylądek Kolka, Kuldiga, Szawle - ( Litwa) - 470-km

 

Śniadanie, przejazd wzdłuż wybrzeża Zatoki Ryskiej na przylądek Kolka - najbardziej wysunięty na północ punkt Kurlandii. Odpoczynek na plaży, wejście na wieżę widokową. Dalsza podróż do urokliwego miasteczka Kuldiga - stolicy Kurlandii położonej nad rzeką Windawą z zachowanym do dziś rzemieślniczym charakterem i unikatową jednolitą zabudową drewnianą pochodzącą z XVIII – XIX wieku. Cerkiew prawosławna z 1871 r., luterański kościół Świętej Anny z 1904 r., XIII-wieczny młyn wodny na rzeczce Alekšupīte, ceglany most na rzece Windawie, najszerszy (110 m) na Łowie wodospad Ventas Rumba. Obiadokolacja i nocleg na Litwie w hotelu w Okmianach.

 

 

 

 

 

IX dzień – 26.07 LITWA : Szawle, Szydłowo, Kowno – Białystok - 520-km

 

Śniadanie, przyjazd do Szawli - Góra Krzyży - słynna Litewska Golgota z ponad 100 tys. krzyży. Dalsza podróż do Szydłowa - miejsca pierwszego objawienia 1608 roku Matki Boskiej. Następnie do Kowna - Stare Miasto- Ratusz - „Biały Łabędź”, Katedra Piotra i Pawła, kościół Wniebowzięcia MB nad Niemnem, dawne Gimnazjum, w którym pracował Mickiewicz. Przejazd do Polski, obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Białymstoku.

 

 

 

 

 

X dzień - 27.07 PL : Grabarka, Drohiczyn, Jeruzal ( Wilkowyje ) - 680-km

 

Śniadanie, wyjazd w drogę powrotną, na trasie: Grabarka – święta góra prawosławia, najważniejsze w Polsce miejsce kultu oraz licznych pielgrzymek dla prawosławnych. |Następnie do Drohiczyna – malowniczo położonego nad Bugiem miasteczka, słynącego z pięknych świątyń, Zwiedzanie - Góra Zamkowa – wczesnośredniowieczne grodzisko, punkt widokowy na malowniczą dolinę rzeki Bug, pomnik na Górze Zamkowej upamiętniający odzyskanie niepodległości, Kościół Trójcy Przenajświętszej i klasztor pojezuicki ( siedziba Wyższego Seminarium Duchownego). Przyjazd do Jeruzala – miejscowości, która stała się głównym plenerem popularnego serialu „Ranczo”.

 

Powrót do W-wy, Łodzi, Częstochowy, Katowic, Bielska-Białej

 

( do uzgodnienia do innych miast na trasie ) .

 

 

 

Cena od: 2.960-zł/os

 

 

 

 

 

Cena obejmuje :

 

- 9 noclegów w hotelach - pokoje 2 i 3 os. z łazienkami - wyżywienie, 9 śniadań, 9 obiadokolacji

 

- opiekę pilota na całą trasę (nie oprowadza w miejscach zastrzeżeżonych dla lokalnych przewodników)

 

 1. - polisę KL (do 40.000-zł/os) i NNW (do 10.000-zł/os) w TU Wiener

 2. - przejazd autokarem

 3. - składkę na TFG – Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i TFP Turystyczny Fundusz Pomocowy

 

 

 

Cena nie obejmuje :

 

- biletów wstępu i lokalnych przewodników ok. 60 - 80 Euro/os ( nie podlega rozliczeniu )

 

- wydatków własnych

 

- dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z opcja covid 4.5 % ceny imprezy ( 133-zł/os)

 

 

 

 

 

 

 

W celu rezerwacji wycieczki proszę podać następujące dane uczestników wycieczki:

  

 • DANE OSOBOWE (imiona i nazwisko, datę urodzenia),

 • DANE TELEADRESOWE (adres do korespondenci wraz z kodem pocztowym, nr telefonu)

 • TERMIN I MIEJSCE WYJAZDU.

  Nasi konsultanci przygotują umowę i skontaktują się z Państwem w celu omówienia szczegółów.

    

Oferta zamieszczona na stronie ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.